ALLİANZ KAMPÜS

Projenin her aşamasında işveren ile birlikte güçlü bir iş birliği ile çalıştık. İlk safhada alternatif araziler değerlendirilmiş ve İzmir’in hızla gelişen bölgesi olan Gaziemir Sarnıç’ daki 20 dönüm parsel seçilmiştir. Bu bölge Adnan Menderes havalimanına yakınlığı, boyutları, yeni metro ve ulaşım ağlarına erişim kolaylığı nedeniyle en uygun konum olarak belirlenmiştir.

Arazi seçiminin tamamlanması ile birlikte kampüs master planı çalışması yapılmış, gelecekteki büyümelere de imkan tanıyacak şekilde yerleşim alternatifleri hazırlanmıştır. En uygun yerleşim şemasının belirlenmesi ardından da konsept proje çalışmaları başlamıştır.

Tasarımda, Allianz’ın sahip olduğu değerleri yansıtacak modern, fonksiyonel ve esnek bir yapı ve çevre yaratmayı hedeflemiştir. Kampüs binasının yerleştiği arazi içinde açık ve yarı açık mekanları ile mümkün olduğunca fazla rekreasyon, spor ve yeşil alanlar ile desteklenmesi amaçlanmıştır. Allianz Kampüs içinde bulunduğu yapılaşma koşullarına uygun olarak az katlı ve yatay bir plan kurgusu ile tasarlanmıştır. Şehrin sahip olduğu iklim ve sosyal yaşam biçimleri bu kurguyu desteklemiş, iç mekan-dış mekan geçişleri, gölgelikli büyük yeşil alanlar ve avlular, koru alanı tasarımın en önemli kriterleri olmuştur. Bu yeni proje ile köklerini İzmir’e salan Allianz, içinde yapılaştığı alana değer katacak ve buradaki kalıcılığını teyit edecek şekilde tasarımı yönlendirmiştir. Projede kullanılan tüm peyzaj öğeleri bu beklentiler dahilinde belirlenmiştir.Kampüs girişte yer alan 300 yaşındaki zeytin ağacı bunun sembolik bir yansıması olmuştur.

Araç sirkülasyonu tamamen yer altına alınarak yaya ve engelli dostu bir tasarım yaratılmış, kontrollü ve güvenli bir çevre oluşturulmuştur. Zemin üstü yapılaşma alanı bilinçli olarak azaltılmış, açık hava spor sahaları, yürüyüş parkurları ve rekreasyon alanlarına daha fazla imkan sağlanmıştır.

KATEGORİ

OFİS YAPISI

YER

GAZİEMİR / İZMİR

YIL

2017

BÜYÜKLÜK

22.000 m²

İŞVEREN

ALLİANZ SİGORTA

SERVİSLER

MİMARİ + İÇ MİMARİ TASARIM