Herkese tekrar merhaba,

Yoğunluğumdan kaynaklı olarak derslerin biraz aksadığını düşündüm ve kısa bir ders hazırlayarak bloğumu güncel tutmak istedim. Sizden aldığım olumlu dönüşler derslerimin devamı için itekleyici güç olacaktır. Her türlü konuda yorumlarınızı ve sorularınızı bana iletebilirsiniz. Bundan önce gökyüzü ayarlarının sahneyi nasıl etkilediğini anlatmaya çalışmıştım. Bu derse buradan ulaşabilirsiniz.

Bu dersimizde de yine mentalray gökyüzü ayarları ile sahnemizde bulut oluşturmayı anlatmaya çalışacağım. Mentalray günışığı sistemi ile oluşturduğumuz gökyüzümüz homojen bir dağılıma sahiptir ve iki renk arasında degrade bir geçiş yapar. Bu duruma etki ederek mimari sunumlarımıza farklı bir hava ve etki verebiliriz. Ayrıca animasyon oluştururken daha etkileyici bir sunum yaratabiliriz.

Öncelikle photoshop programını açarak size bu dersimizde kullanacağımız malzemeyi (texture) nasıl oluşturacağımızı göstereceğim. Bundan önceki derste gökyüzü için kullanacağımız imajların spherical mapping yani küre kaplamaya uygun olması gerektiğinden bahsetmiştim. Bu nedenle "Dosch Textures - Surronding Sky" tarafından hazırlanmış bir gökyüzü imajını kullanacağım. Dersi adım adım takip edebilmek için malzeme dosyasını buradan indirebilirsiniz.

 

 A- MALZEME / TEXTURE OLUŞTURULMASI

Kullandığınız photoshop programının türkçe veya ingilizce olabilmesi ihtimaline karşı elimden geldiğince bölüm isimlerini her iki dilde de vermeye çalışacağım.

1.Açtığımız imajımızın orjinali üzerinde değişiklik yapmamak için katmanımızı Ctrl+Alt+J kısa yoluyla veya katman üzerine sağ tıklayıp katmanı çoğalt (dublicate layer) diyerek çoğaltıyoruz.

2.Karşımıza çıkacak olan panelde isterseniz yeni katmanınız ile ilgili isim, renk, mod, opaklık seçeneklerini değiştirebilirsiniz. Tamam diyerek yeni katmanı oluşturuyoruz.

3.Ana menü üzerinden Görüntü (Image) bölümüne giderek

4.Alta açılan pencereden Ayarlamalar (Adjustments) bölümüne gelerek

5.Yana kayar yeni pencereden Siyah-Beyaz (Black&White) bölümünü seçiyoruz. İsterseniz yanında belirtilen Alt+Shift+Ctrl+B kısa yolunu kullanarak da bu bölüme ulaşabilirsiniz.

6.Karşımıza çıkacak olan panel renk değerlerine göre siyah beyaz oranlarını belirlemenizi sağlar. Bu panelde Tamam (Ok) seçeneğini seçerek imajımızı siyah-beyaz imaj haline getiriyoruz.

7.Ana menü üzerinden Görüntü (Image) bölümüne giderek

8.Alta açılan pencereden Ayarlamalar (Adjustments) bölümüne gelerek

9.Yana kayar yeni pencereden Düzeyler (Levels) bölümünü seçiyoruz. İsterseniz yanında belirtilen Alt+Shift+L kısa yolunu kullanarak da bu bölüme ulaşabilirsiniz.

10.Karşımıza çıkacak olan panel siyah-beyaz tonların dengesini belirlememize yardımcı olur. Diyagram imajın gerçekte olması gereken dengesini gösterir. Biz diyagram altında bulunan ufak oklar yardımı ile siyah-beyaz dengesini altta bulunan imaja göre değiştireceğiz. Okları birbirine ne kadar çok yaklaştırırsanız siyah ve beyazlar arasındaki geçiş o kadar sertleşir gri tonlar kaybolur.

11.Tamam (Ok) diyerek kapatıyoruz.

12.Değiştirdiğimiz imajımızı .jpeg olarak kaydederek max dosyasına dönüyoruz.

Daha önceki derslerde verdiğim max dosyası üzerinden anlatmaya devam edeceğim. Lütfen önceki derslere tekrar göz atın. 

 

 B- BULUTLU GÖKYÜZÜ OLUŞTURULMASI

3d max içerisinde mentalray veya vray malzemeler oluşturuken  0 ile +1 değerler arasında değerler vererek malzeme özelliklerini belirlersiniz. 0 değeri siyah renge, +1 değeri ise beyaz renge denk gelir. Oluşturmuş olduğumuz malzemenin siyah ve beyaz değerler taşımasının nedeni bununla ilgilidir. İmajdaki siyah değerler görünmeyerek 3d max günışığı sisteminin oluşturduğu gökyüzünü gösterecek, beyaz değerler ise bunu perdeleyerek bulutları oluşturacaktır. Şimdi hep birlikte deneyerek görelim.

1.Klavyeden "M" tuşuna basarak malzeme slotunu açıyoruz.

2.Daha önce Environment and Effects panelinden atamış olduğumuz gökyüzü malzememizi seçiyoruz ki değişiklikleri yapabilelim.

3.Haze bölümü yanında yer alan

4.None yazan kutucuğa tıklayarak malzeme oluşturmaya başlayacağız.

5.Açılan Metarial Map Browser bölümünde alta açılır pencerelerden önce Maps

6.Ardından da Standart bölümü altından Bitmap i seçiyoruz. (İmaj dosyalarını seçmek için bitmap kullanılır)

7.Photoshopta oluşturduğumuz imaj dosyasının bilgisayardaki yerini gösterdikten sonra Tamam diyerek imajı 3d max içerisine yüklüyoruz.

İmajımızı yükledikten sonra malzeme slotumuzun görünümü değişecektir. Bu görünüm yüklediğimiz imaja ait bilgiler içerir. Bundan sonrasında:

8.Environment map bölümünün ve 

9.Spherical Environment bölümünün seçili olduğunu kontrol ediniz. İmajımız yarım küreyi tam olarak kaplayacak bir imaj olduğu için bunları gerçekleştiriyoruz.

10.Açılır pencerelerden Output bölümünü tıklayarak açacağız. Burada yer alan ayarlar yüklemiş olduğumuz imajımızın özelliklerini kontrol edebilmemizi sağlar.

11.Output Amount yazan bölümdeki değeri 5 olarak değiştiriyoruz. Bu değer imajımızın çıkış değeridir. Bulutların net ve görünebilir olabilmesi için bu değeri yükseltmemiz gerekiyor.

Render aldığınızda alttaki görüntüye yakın bir görüntü elde etmeniz gerekmektedir. Oluşturduğumuz bulutlu gökyüzünün en iyi tarafı ise günışığı sistemi ile etkileşimli şekilde çalışmasıdır. Güneş sisteminin saatine, konumuna ve değerlerine göre renk değiştirerek birlikte çalışacaklardır. Bunun yanında sahnemizin etrafında sanal bir bulut küresi oluşturduğumuz için yansımalarımız ve şeffaflıklarımız daha gerçekçi görünecektir.

Altta hazırladığım kısa animasyonda gökyüzündeki bulutların sahnemizi çevreleyerek yansımalara, şeffaflıklara nasıl etki ettiğini ve güneşin konumuna ve eğimine göre nasıl renk değiştirdiğini inceleyebilirsiniz.

Bundan sonraki derste mentalray ile basit yollardan malzeme hazırlamayı sizlere anlatmaya çalışacağım. Umarım sizin için faydalı olabilmişimdir. Her türlü eleştiri ve sorularınızı bekliyorum.

Tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.