Herkese merhaba;

Bundan önceki derste; 3d max programı içerisinde mental ray render motorunu aktifleştirmeyi,  mental ray günışığı sistemini oluşturmayı ve güneş ayarlarını değiştirmeyi anlatmıştım. İlk derse buradan ulaşabilirsiniz.

Bu ders ile ise mental ray Sky yani gökyüzü ayarlarını görüntülemeyi, ayarların anlamlarını ve en basit şekilde mental ray dış mekan render ayarlarını yapmayı göstereceğim. Hatırlarsanız önceki dersimizde günışığı sistemini oluştururken gökyüzünü Environment bölümüne otomatik olarak atılmasını sağlamıştık. Gökyüzü ayarlarının neler olduğunu ve sahneyi nasıl etkilediğini birlikte görelim.

 

A- GÖKYÜZÜ (SKY) AYARLARININ GÖRÜNTÜLENMESİ

1.Öncelikle klavyeden "M" tuşuna basarak malzeme slotunu açıyoruz. Gökyüzüne ait parametreleri burada görüntüleyeceğiz.

2.Rendering bölümünden Environment 'ı tıklayarak veya klavyenizden "8" tuşuna basarak Environment and Effects paneline ulaşabiliriz.

3.Common Prameters altında mr Physical Sky yazısı görünüyor olmalı. Bu yazı üzerine tıklayıp sürükleyerek malzeme kütüphanesinde boş bir malzeme slotuna bırakıyoruz ve

4.instance olarak kopyalıyoruz ki yapacağımız değişiklikler her iki tarafı da etkilesin ve sahne bundan etkilensin.

B- GÖKYÜZÜ (SKY) AYARLARININ YAPILMASI

Mental ray gökyüzü sistemini; ayarlarını değiştirebilmek üzere malzeme slotumuza kopyaladık. Karşımıza çıkan Sun Disk Appearance bölümü altındaki ilk üç bölüm gökyüzünde oluşacak olan ve kameramızın göreceği güneşin görünümü ile ilgilidir. Daha sonra Inherit from mr Sky kutucuğundaki işareti kaldırarak açılacak yeni bölümde yapacağımız değişiklikler ise gökyüzünün diğer parametreleridir. Şimdi sizlere bunları örneklerle açıklamaya çalışacağım.

1.Disk Intensity Güneş dairesinin yoğunluğunu ifade eder. 0-25 arası değer alabilir. Standart değeri 1 olarak gelir.

2.Glow Intensity Güneş dairesinin etrafında oluşacak olan parlaklığı ve aydınlanmayı ifade eder. 0-25 arası değer alabilir. Standart değeri 1 olarak gelir.

Glow Intesity =0,1

Glow Intesity = 1

Glow Intesity = 5

3.Scale Güneş dairesinin büyüklüğünü ifade eder.0-25 arası değer alır. 0 değerinde gökyüzünde güneş görünmez. Normal boyutu 4 olarak kullanılabilir.

Scale = 0

Scale = 4

Scale = 10

 4.Use Costom Background Map None yazısına tıklayarak kendi gökyüzü imajınızı kullanmanıza olanak verir, ancak kullanırsanız güneş ile etkileşimli olarak çalışan ve yüksekliğine göre renk değiştiren gökyüzünü devre dışı bırakmış olursunuz. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise koyacağınız imajın gökyüzü küresini doğru kaplamasıdır. Bu nedenle spherical mapping için uygun bir imaj kullanılmalıdır.

Bundan sonrasında Inherit from mr Sky kutucuğundaki tik işaretini kaldırarak gökyüzünün ayarlarını değiştirmeye devam edeceğiz. Bu bölümdeki ayarlar tamamen gökyüzü sistemi ile ilgili ayarlardır.

5.Multiplier Gökyüzünün çıkış değerini arttırmanızı veya azaltmanızı sağlar.

6.Haze Gökyüzünde bulunan havanın yoğunluğunu ifade eder. 0-25 arası değer alır. 0 açık gökyüzünü temsil ederken 15 gibi bir değer kapalı bir gökyüzü yada kum fırtınasını temsil eder.

7.Horizon Height Ufuk çizigisinin yüksekliğidir. Çok yüksek değerler girerseniz tüm gökyüzünü kaplayabilirsiniz. Blur  ise ufuk çizgisinin keskinlik / bulanıklık değeridir ve 0-10 arası değer alır. 0 değeri çizginin en keskin olduğu değer, 10 değeri en bulanık olduğu değerdir.

Height = 0

Height = 0,5

Height = 1

Blur = 0

Blur = 1

Blur = 10

8.Ground Color Gökyüzü ile oluşan ve modeliniz haricindeki alanı kaplayacak olan yeryüzünün rengini ifade eder. Dilerseniz None yazan yere tıklayarak yer yüzü için malzeme de oluşturabilirsiniz.

9.Night Color Gece saatlerinde gökyüzüne hakim olacak rengi ifade eder.

10.Red-Blue Tint Gökyüzüne hakim olacak olan renk değerini belirlememize yarar. -1 ile 1 değerleri arasında değişir. 0 ile 1 değerleri arası kırmızı tonlarında gökyüzü oluştururken, 0 ile -1 değerleri arası mavi tonlarında gökyüzü oluşturur. Aynı değerler güneş ayarları içerisinde de vardır. Güneş içerisinde yapacağınız değişiklikler ortam ışığının rengini değiştirmeye yarar. Bu ayarda değişiklik yapacaksanız, güneş ayarlarındaki değeri de aynı şekilde değiştirmeniz gerçekçilik açısından önemlidir.

Red / Blue Tint = 0

Red / Blue Tint = +0,5

Red / Blue Tint = -0,5

11.Saturation Gökyüzünün renk doygunluğunu ifade eder. 0-2 arası değer alır.